Oud Wegdamse timmert aan de culinaire weg

Na onder andere de Gelderlander, Stentor, TC Tubantia en Trouw staat ‘onze’ Ilse Eijsink nu zelfs in het Algemeen Dagblad! Gastvrouw en sommelier Ilse en chef Eveline zijn het toonbeeld dat keihard werken aan je passie loont. Verbazingwekkend hoe ze zo’n eindresultaat hebben neergezet. De kop in de recensie van het AD is veelzeggend:

‘Bij dit restaurant in Deventer klapt de persoonlijkheid van het bord’

Na onder andere de Gelderlander, TC Tubantia en Trouw staat ‘onze’ Ilse Eijsink nu zelfs in het Algemeen Dagblad! Wat maakt jullie volgens jou zo aantrekkelijk voor de landelijke media? Ilse:
“We hebben in Deventer iets vernieuwends neergezet met een restaurant waarbij Groenten de hoofdrol spelen. We merken dat dit erg goed opgepakt wordt. We zijn een klein restaurant, maximaal 22 couverts, waardoor we een intieme, rustige sfeer neer kunnen zetten en ook aandacht hebben voor onze gasten. Dit wordt als zeer positief ervaren en vertelt ”zich de ronde”. We staan voor wat we doen, hebben lang nagedacht over hoe we ons restaurant vorm willen geven”.

Hoe ziet in het kort jouw week eruit?
Op dinsdag en woensdag geef ik nog muzieklessen op basisscholen in Amsterdam en Zaanstad. Dit vind ik ook nog steeds erg leuk en waardevol werk. Ik blijf hiervoor twee dagen in het westen. Op donderdag, vrijdag- en zaterdag richt ik me op het restaurant. We doen alles zelf, van schoonmaak tot en met de afwas, dus het zijn vrij lange dagen. Zondag is voor ons weekend”.

Nog met enige regelmaat Hengeveldenaren bij Carotte?
“Er komen zeker met enige regelmaat Hengeveldenaren. Anouk Wentink & Nancy Ottenschot hebben zelfs nog geholpen in de bediening in de opstartfase. Ik ben trouwens een ‘actieve lezer’ van Wegdamnieuws, erg leuk om op deze manier op de hoogte te blijven”.

Ilse Eijsink

Eten wat de pot schaft, dat is het principe van restaurant Carotte in Deventer. En in die pot spelen seizoensgebonden groenten, die het liefst uit de buurt worden gehaald, de hoofdrol. Smaken komen daarentegen uit de gehele wereld. En mensen die écht niet zonder vlees of vis kunnen, hoeven niet te treuren.

Ilse komt uit de muziek, Eveline uit de psychologie. Samen deelden ze de passie voor lekker eten en bijpassende wijnen. Ze gooiden het roer drastisch om. Zo begon Eveline in 2014 met de koksopleiding en deed Ilse in 2017 de opleiding voor vinoloog. En dat leidde uiteindelijk tot de opening van Carotte in 2022.

RECENSIE; Het Algemeen Dagblad van 16 februari

Bakjes
Wanneer tafelgast Joost van Manen en ik binnenkomen, komt Eveline vanuit de open keuken onze jassen aannemen. Het is kleinschalig, de open keuken is perfect op orde – wij houden van bakjes – en is het hart van de zaak, waar Eveline alleen en in alle rust zorgt voor alles wat de keuken verlaat.

Niet alleen wat er op het bord ligt is groen, ook de geglazuurde tegeltjes, de muren, de tafels en de planten komen in verschillende tinten. Afgewisseld met hout, staal en bollampen maakt het een gezellig, modern en tot in de puntjes verzorgde fijne plek. Dat verzorgende beheerst Ilse ook tot in de puntjes.

Enthousiasme
Ze schenkt een sekt van 100 procent riesling, al noemt ze het liever een Duitse bubbel, ‘sekt’ klinkt zo hard. Haar enthousiasme werkt aanstekelijk als ze op haar eigen ongedwongen manier vertelt over het wijngoed en de historie. Deze bubbel met een fijne mousse en zuren die goed in balans worden gehouden door een kleine dosis restzoet smaakt daardoor nog lekkerder.

We hoeven alleen maar te kiezen hoeveel gangen we willen en of we het vlees/vis-supplement willen toevoegen. Lichte jazz speelt op de achtergrond wanneer onze amuse verschijnt; een alleraardigst gepoft aardappeltje met crème fraîche, cornichon –knapperige en kleine augurk –, bieslook en krokantjes van aardappel.

Lekker luchtig desembrood van de bakker uit de buurt wordt geserveerd met plantaardige boter met ras al hanout. We snappen het vegan idee, maar geven toch stiekem de voorkeur aan roomboter met een licht zuurtje.

Chef Eveline van Burken

Creatief geheel
Ondertussen komt Ilse met haar enthousiasme weer aan tafel om een Australisch stuivende sauvignon blanc met Europese pit – want deze komt uit Oostenrijk – mineralen en een lange afdronk in te schenken. Naadloos overlopend in ons voorgerecht van knolselderij; geroosterd, als crème en als ceviche in tijgermelk. Daarbij schuim van groene curry, bleekselderij, savooiekool en een rijst crunch. Bij Joost is een ceviche van zeebaars toegevoegd. Qua smaak en textuur gebeurt er van alles, maar elk onderdeel draagt bij aan het creatieve geheel.

De wortel kan niet ontbreken
Met een naam als Carotte kan de wortel natuurlijk niet ontbreken. Ons hoofdgerecht heeft een Indiase inslag; geblakerde wortel, pakora met gember en komijn, wortelsalade, verschillende texturen ui, wortelcrème, shiitakes en dat alles met een cacao dressing. En bij Joost ook nog een stuk buikspek. De smaken klappen eruit, zijn vernieuwend en in harmonie. Dat geldt ook voor de 100 procent cariñena – normaal met een bijrol in Rioja –, krachtig om het gerecht aan te kunnen, maar steeds zachter zonder zijn persoonlijkheid te verliezen.

Dan de desserts, zoet én kaas in ons geval. Ilse blijkt net zo enthousiast over kaas als over wijn en benoemt de romige Saint Phelippe uit Frankrijk, de halfharde Friese Kobunder die bestaat uit geit en koe, het broertje Stichelton van de Stilton met rauwe melk en een Epoisse. Daarbij knapperige schotsen met fenegriek en een mosterd-/kweepeergelei. Dit plankje is met zorg samengesteld.

Het zoete dessert is volledig vegan en bevat een bloedsinaasappelgelei, ijs van bloedsinaasappel – met niet helemaal de juiste textuur, maar wel de smaak –, sticky toffee, chocolademousse, pecannotencrumble en een kletskop.

Alles wat uit de keuken komt, heeft een kleurrijke persoonlijkheid. Elke onderdeel heeft de garing waardoor het ’t beste tot zijn recht komt. Eveline doet niet aan schuchtere smaken of een laffe opmaak. Ingetogen kennen we niet bij Carotte, maar wel zonder de balans uit het oog te verliezen. Ilse zorgt voor een relaxte en laagdrempelige vibe, haar wijnkennis is eigenzinnig en verfrissend. Verbazingwekkend hoe deze enthousiastelingen kennis hebben opgezogen, toegepast en zo’n eindresultaat hebben neergezet. De cijfers:

De beoordeling

Voorgerecht 8,5
Hoofdgerecht 8
Nagerecht 7,5
Bediening 8,5
Sfeer 8,5
Prijs/kwaliteit 7
Totaal 7,9

Tabel de Stentor

De rekening alstublieft!

De prijzen
Product Prijs
2 x Glas mousserende wijn €15,00
1 x Onbeperkt tafelwater (plat) €0,00
2 x 3-gangenmenu €74,00
2 x Arrangementswijn €14,00
2 x Arrangementswijn 0,5 glas €8,00
1 x Kaas i.p.v. dessert €5,00
1 x Supplement vis voor €3,50
1 x Supplement vis/vlees hoofd €5,00
Totaal €124,50

 

Ilse in actie

Ons verhaal

Al jaren zijn wij grote liefhebbers van lekker eten en mooie bijpassende wijnen. In onze vrije tijd combineerden wij deze twee graag: Ilse koos mooie wijnen en Eveline verzorgde heerlijke, bijpassende gerechten. Met allebei een achtergrond in andere vakgebieden, Ilse in de muziek en Eveline in psychologie en rechten, merkten we dat we meer tijd wilden besteden aan onze gezamenlijke passie.

Het grote omslagpunt kwam tijdens een roadtrip door Nieuw Zeeland. De vele uren in de auto van de ene prachtige plek naar de andere werden besteed aan goede gesprekken over dromen en toekomstplannen met als hoogtepunt de jaarwisseling bij Hans Herzog Estate in Marlborough. De Zwitserse eigenaresse vertelde over hun waargemaakte droom om te emigreren naar Nieuw Zeeland en daar een wijngoed te beginnen. Daar voelden wij dat wij onze droom misschien wel eens echt waar konden maken. Door van de gebaande paden af te stappen en samen te onderzoeken waar onze echte droom en passie liggen. Was dat gemakkelijk? Nee, maar wel uitdagend, leerzaam en spannend. En als je het niet doet, weet je nooit of het kan slagen.

En zo volgden wij onze droom. Eveline begon in 2014 met de koksopleiding en Ilse deed in 2017 de vinologenopleiding. Vanuit daar zijn wij ons verder gaan ontwikkelen en zijn we heel blij dat we in 2022 samen restaurant Carotte zijn gestart!

Op deze wijze kwam de tip van tante Pauliene Grefte-Eijsink bij de redactie binnen: "Is het volgende artikel een idee om op Wegdamnieuws te plaatsen?"