Goorsestraat – aflevering 1 – Familie Hafkamp

We gaan weer volop door met de columns en verhalen over Hengevelde, over Wegdammers van toen en nu, woonachtig in en om het dorp of uitgevlogen. En soms nemen we een ander onderwerp bij de kop. Tussen actuele zaken door ga ik een serie maken over de burgers van Hengevelde die vroeger vooral langs de Goorsestraat woonden. Uitgangspunt is de jaren vijftig toen ik dagelijks van Markvelde naar de lagere school fietste aan de Schoolweg (thans Weth Goselinkstraat). Hoe was toentertijd het leven aan de Goorsestraat, waar zijn de bewoners gebleven, wie wonen er nu in de burgerman huizen van die straat. Daar zal het over gaan.
Aflevering 1 gaat over de familie Hafkamp.

Dikke ronde buik, sigaar, hoed
De plek waar de piano stond, herken ik meteen. Het karakteristieke  herenhuis aan de Goorsestraat met die mooie ronde erker is bekend terrein voor mij, want ik had er elke zaterdag pianoles. Dat was overigens niet mijn hobby. Het moest. Mijn ouders vonden dat het goed was voor de ontwikkeling van mij (en van mijn broer en zussen) om piano te leren spelen. Achteraf zeg ik: daar hadden ze wel gelijk in. Maar als kind had ik er een hekel aan. Bij Hafkamp kwam de pianolerares aan huis. En als dan de wekelijkse les erop zat, bleven we nog een tijdje bij de familie rondhangen. Jos was een schoolvriendje van mij. Ik herinner me dat het voor kinderen interessant speelterrein was. De mölle, de melkfabriek, café Veehof, overal beleefden we onze avonturen. Vader Johan Hafkamp zwaaide de scepter op de mölle, het meelbedrijf waar dagelijks de boeren hun bestellingen kwam afhalen of hun bestellingen deden die dan weer door Johan Vossebeld, de chauffeur van het bedrijf, werden rondgebracht. We mochten niet in de mölle zelf spelen. Dat was te gevaarlijk met al die zware zakken vol met meel en de takels waarmee ze werden verplaatst. 
Je had in de jaren voor de oorlog de melkfabriek en het meelbedrijf van de firma Weduwe A.H. Brummelhuis.  Jan Brummelhuis was er de baas, samen met zijn broer Arnold. Deze laatste overleed echter. Johan Hafkamp uit Raalte was als volontair werkzaam bij het bedrijf. Hij wilde eigenlijk leraar worden, maar de Brummelhuizen haalden hem over om in het bedrijf te komen. Hij ging de molen doen. Johan deed zijn werk goed en bleef. Omdat hij wat geld had meegebracht, werd hij mede-eigenaar. Veel later, in 1965, zijn melkfabriek en molen gesplitst. Driekwart kwam toen op de naam van Hafkamp.

Chauffeur Johan Vossebeld, neef Antoon Hafkamp als molenaar-menger en Herman Semmekrot als afzakker hebben er 44 jaar gewerkt. Arnold ten Thije uit Markvelde en Henk Boerhof uit Rietmolen waren ook lange tijd in dienst van de firma. ‘Ieder had zijn eigen werk. Het was een geweldige tijd’, zegt Jos.

Johan Hafkamp is op 16 november 1911 geboren in Twello. Hij groeide echter op in Raalte bij het kinderloze echtpaar Bouwmeester. Als jongeman was hij daar betrokken bij de oprichting van de later bekende voetbalclub Rohda. Maar zoals gezegd, hij trok naar Hengevelde. Daar zou hij zijn verdere leven blijven werken en wonen. Hij bouwde in de jaren ‘36-‘37 dat mooie huis aan de Goorsestraat en trouwde op 29 april 1937 met Annie van der Linde uit Raalte. Ze kregen negen kinderen. Marion, het tweelingzusje van Jos, is maar vier jaar geworden. Ze was bij de melkfabriek onder een vrachtwagen gekropen die net wegreed en verongelukte. Waarschijnlijk wilde ze een bal pakken die eronder gerold was. De andere acht kinderen staan op bijgaande foto uit 2005. We lopen ze even langs, want zoals de meeste Wegdammers die geboren zijn aan de Goorsestraat, zijn ze bijna allemaal verkast naar andere plaatsen. Alleen Jos en Marie-José wonen nog in het dorp.

Minie (van 1938) is de oudste, ze woont in Goor, was lerares handwerken en was getrouwd met Harrie Brummelaar uit Markvelde die enkele jaren geleden overleden is. Ze hebben twee kinderen.
Martin (1939) woont in Diepenveen en is getrouwd met Rikie ten Doeschate. Ze hebben twee kinderen. Martin heeft na de mulo in Azelo nog een tijdje op de mölle van zijn vader gewerkt, maar ging daarna zijns weegs. Hij werkte in Oost-Knollendam, Doesburg en vestigde zich daarna in Deventer waar hij oa directeur was van de graan- en meelhandel De Groene Ster. Ook zat hij een jaar of vijf in het bestuur van Go Ahead Eagles. Ik belde hem nog even voor wat informatie. Lang heeft hij niet in Hengevelde rondgelopen, de lagere schooljaren en een periode na de kostschool in Azelo. ‘Mooie tijd’, vertelde hij. ‘We hadden een mooie club bij elkaar. Vaak zaten we bij De Witte. Dat was onze stamkroeg. Ik noem in de gauwigheid Jan ten Elzen, Frans Brinkman, Henk ten Thije, Harry Veehof, Arnold ten Heggeler. Op zaterdagmiddag eerst naar kapper Hoesstee  en daarna feest bij Sjors de Witte, haha.’

Tonnie (1941) woont in Borculo. Hij was eerst frater. Hij is getrouwd met Hans van den Berg. Ze hebben twee kinderen. Ton werkte meer dan 50 jaar in de jeugdhulpverlening op de Leo Stichting, vier jaar als groepsleider en daarna 35 jaar als coördinator en projectleider. 

Ans (1943) woont in Haaksbergen. Ze was verpleegster en is getrouwd met Adrie Olthof. Ze hebben eveneens twee kinderen. Haar tweelingzus Thea woont in Arnhem. Ze is getrouwd met Gerard Dirksen en was oa groepsleidster. Ook zij hebben twee kinderen.

Dan komt Jos (van oudejaarsdag 1944), die samen met zijn vrouw Jeanet het fraaie huis aan de Goorsestraat bewoont. Ook Jos ging naar de kostschool, zoals al zijn broers en zussen. ‘Waarom? Ik denk omdat mijn ouders te druk waren met de zaak en ook omdat ze het bij hun status vonden passen’, verklaart Jos deze keuze van zijn ouders. Hij ging in 1964 in het bedrijf van zijn vader werken. ‘Ik was er eerst knechtje, maar stond er zeven jaar later alleen voor toen mijn vader overleed. Mijn broer Martin heeft me toen zakelijk goed geholpen. Hij zat in hetzelfde vak. Zo is het gegaan’, vertelt hij. Chauffeur Johan Vossebeld, neef Antoon Hafkamp als molenaar-menger en Herman Semmekrot als afzakker hebben er 44 jaar gewerkt. Arnold ten Thije uit Markvelde en Henk Boerhof uit Rietmolen waren ook lange tijd in dienst van de firma. ‘Ieder had zijn eigen werk. Het was een geweldige tijd.’
In 1981 breidden ze het bedrijf uit met een dierenspecialzaak, waarin Jeanet ook een belangrijke rol speelde. In 1999 sloten ze de zaak. ‘Er speelden drie dingen’, zegt Jos. ‘Hotel Pierik wilde het gebouw graag hebben, onze zoon Ronald wilde niet in de zaak en de klad zat erin. We konden het niet meer bijbenen qua concurrentie van grote concerns.’ Overigens is het gebouw intussen geen deel meer van het hotel. Het is nu opgedeeld in zeven appartementen.
Jos en zijn vrouw Jeanet Mentink zijn in 1969 getrouwd. Ze kregen drie kinderen. Marion (42) woont in Haaksbergen, Ronald (41) en Ellen (38) wonen in Hengevelde.

Willie (1948) woont in Losser en trouwde met Hettie Wolters. Ze kregen drie kinderen. Willie was kok en heeft thans een eigen adviesbureau voor professionele keukens.

Marie-José (1954) is huisvrouw en woont in Hengevelde aan de Elfersstraat. Ze is getrouwd met Henk Wolbers. Ze hebben een zoon en een dochter.

Terug naar Hafkamp senior, een markante, aimabele man in het dorpsleven van Hengevelde. Dikke ronde buik, sigaar, hoed. Dagelijks maakte hij de ronde langs de stamtafels van Veehof en Assink. Door zijn natuurlijke overwicht en intelligentie was hij geliefd. Hij was voorzitter van de JBTB (Jonge Boeren- en Tuinders Bond) en van het kerkkoor. ‘Ook moest hij op de melkfabriek of de mölle nog wel eens een vuurtje blussen’, vertelt Martin. ‘Met pastoor Kormelink is hij een jaar of vijf achter elkaar een paar dagen op vakantie geweest. Samen in een volkswagentje. Ik herinner me dat ze naar Mainz reden, waar ze dan in een klooster overnachtten. De kapelaans van de parochie kwamen elke zondagavond meestal bij ons. Het was een gezellige tijd, dat herinner ik me wel. Er werd wat afgedampt. Je had na een uur bijkans een mes nodig om de rook te doorklieven’, lacht Martin. 

Het karakteristieke huis aan de Goorsestraat met onder meer een fraaie kamer-en-suite en liefst zeven slaapkamers, is tegenwoordig haast te groot voor Jos en Jeanet. Maar ze wonen er fijn en blijven er lekker zitten.

NB De foto van Johan en Annie Hafkamp is genomen in 1969. Johan is op 59-jarige leeftijd overleden in 1971, Annie in 2004 op 90-jarige leeftijd.

Op de kleurenfoto (genomen in de winter van 2005) staan boven vlnr Tonnie, Jos en Willie; onder: Marie-José, Ans, Martin, Minie en Thea.