Programma Open Monumentendag Hof van Twente 2025
In het weekend van 13 en 14 september 2025 zijn meer dan vierduizend prachtige monumenten in heel Nederland gratis toegankelijk voor iedereen. Het is dé kans om een plek te bezoeken waar je normaal niet zo snel komt, of om mee te doen aan een eenmalige activiteit. Ook Hof van Twente doet weer mee! Het thema van dit jaar is ‘Erfgoed & Architectuur’. De slogan ‘Gebouw(d) om te blijven’ benadrukt de waarde van de verscheidenheid aan historische gebouwen die ons land verrijken en nodigt uit om na te denken over de toekomst van dit erfgoed.
Opengestelde monumenten
Dit jaar zijn er 28 prachtige monumenten opengesteld tijdens de Open Monumentendag in Hof van Twente. Open Monumentendag biedt in de gehele Hof een afwisselend programma. Hieronder zijn alle deelnemende monumenten vermeld per kern. Voor meer informatie en tijden over het programma zie visithofvantwente.nl of openmonumentendag.nl Let op! Niet alle monumenten zijn op beide dagen geopend.
Gratis ijsje met de stempelactie van Open Monumentendag in de Hof
HofMarketing organiseert samen met de Erfgoedcommissie HVT tijdens Open Monumentendag een speciale stempelactie voor kinderen en jongeren uit Hof van Twente. Alle basisschoolleerlingen in de Hof ontvangen via hun school een stempelkaart. Daarnaast liggen er bij de 14 monumenten die als stempelpost meedoen ook extra kaarten klaar, zodat broers, zussen en andere jongeren ( tot 18 jaar) uit de Hof mee kunnen doen. Met drie stempels is de kaart al vol en kan deze worden ingeruild voor een gratis ijsje bij één van de zes deelnemende ijssalons in de Hof. Zo wordt erfgoed ontdekken niet alleen leerzaam, maar ook extra lekker! Met deze actie willen de organisatoren vooral jonge gezinnen uit Hof van Twente enthousiast maken voor de monumenten in de regio.
Na 27 edities in het centrum van Delden verhuist het Cultureel Straatfestival dit jaar naar de Deldeneresch. Op zaterdag 13 september beleef je hier een feestelijke dag vol cultuur, geschiedenis en lokaal erfgoed.
De nieuwe locatie biedt volop ruimte voor muziek, theater, kunst en activiteiten voor jong en oud – allemaal in een groene omgeving die uitnodigt tot ontmoeten en ontdekken.
Het festival valt dit jaar samen met Open Monumentendag waardoor je naast het festival ook de monumenten kan bezoeken. De eerste artiesten starten om 11:00 uur. Mis deze unieke combinatie van cultuur en erfgoed niet!
Markelo:
Molen van Buursink
Museum Eungs Schöppe
Het Beaufort
Martinuskerk
Diepenheim:
Oranjemuseum Nieuwe Haghuis
PKN Johanneskerk
Watermolen Den Haller
Herberg de Pol
Goor:
H.H Petrus en Paulus Kerk
Goors Historisch Museum
Braakmolen
Hofkerk
Delden:
De watertoren
Noordmolen Twickel
Park De Breeriet Twickel
Voorplein Kasteel Twickel, inclusief stallen en koetshuis
Historische moestuin Twickel
Werkplaatsen Twickel
Parktuin & Oranjerie Twickel
Twickeler houtzaagmolen
Huisarchief Twickel
Monumentale winkel Twickel, centrum Delden
Oude Blasiuskerk
Wagenmakerij van den Barg
Museumboerderij Wendezoele
De Weijenborg
De Eschmolen
Hengevelde:
Herberg De Gebrande Waateren
Monumentenwandelingen in Delden
Ook dit jaar worden er weer gratis monumentenwandelingen verzorgd in Delden door het gidsenteam. Deze wandeling is uitgezet langs (een aantal van de vele) rijks- en gemeentelijke monumenten die Delden rijk is. De gidsen vertellen achtergrondinformatie en interessante anekdotes over diverse monumenten.
Zowel op zaterdag 13 en zondag 14 september starten de wandelingen om 13.30 uur vanaf de pomp op de markt.