GroenLinks wil meer asielzoekers in Hof van Twente
Iedereen heeft recht op een veilig bestaan. Wie in Nederland asiel aanvraagt, heeft recht op opvang. GroenLinks betreurt dat het asielbeleid en de opvang van asielzoekers in Nederland te kort schiet.
Er is een groot tekort aan opvang– en huisvestingsplekken voor de mensen die op de vlucht zijn voor oorlog en andere levensbedreigende toestanden in eigen land. Demissionair minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) schreef op 26 augustus j.l. dat 27.000 van de 29.000 plekken in de asielzoekerscentra (AZC-’s) bezet zijn. Provincies en gemeentebesturen zijn gevraagd om meer opvangplekken voor asielzoekers te openen. In een brandbrief vragen ze om hulp bij de vergroting van de reguliere opvangcapaciteit van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Desnoods gaat het om tijdelijke, huisvesting voor vergunninghouders, ook wel statushouders genoemd. Op dit moment verblijven er ongeveer 11.000 statushouders in de opvang, waarvan ruim 6.000 al langer dan de afgesproken 14 weken na vergunningverlening. Zij bezetten steeds meer plaatsen in de asielopvang omdat zij niet gehuisvest kunnen worden. Wanneer deze statushouders onnodig lang in de opvang verblijven, belemmert dat ook hun integratie en participatie.
Het ministerie van Defensie, de gemeente Nijmegen en de gemeenten Amsterdam en Heumen hebben locaties beschikbaar gesteld voor de tijdelijke noodopvang van evacués uit Afghanistan. Voorlopig is noodopvang van asielzoekers uit Afghanistan in Overijssel niet nodig. De provincie Overijssel verwacht dat er over enkele weken alsnog een beroep op hen wordt gedaan en dus komen de provinciale regietafels – met de coördinerend burgemeesters van IJsselland en Twente- -uiterlijk in de tweede week van september bij elkaar. De vraag die dan centraal staat: Is er in de regio ruimte voor de opvang van asielzoekers of vergunninghouders?
GroenLinks volgt deze ontwikkelingen nauwgezet en op de voet. Onze fractie zou graag zien dat het college zich inspant om binnen de Hof van Twente, en samen met onze inwoners, mogelijkheden te creëren om vluchtelingen -van begin af aan- op een juiste manier op te vangen. Het college heeft eerder te kennen gegeven bereidwillig te zijn om minderjarige asielzoekers (en hun families) op te willen vangen in de Hof van Twente. GroenLinks stelt daarom de volgende vragen: